In Limburg: VKW over aangekondigde sluiting Celanese Lanaken: Dit verbaast ons helaas niet (29 oktober 2025)
Chemiebedrijf Celanese Corporation heeft aangekondigd zijn fabriek in Lanaken tegen de tweede helft van 2026 te willen sluiten. Door deze geplande stopzetting komen ongeveer 190 banen in het gedrang.
"We willen graag verrast zijn, maar eerlijk is eerlijk: dit verbaast ons helaas niet", zegt Ruben Lemmens, gedelegeerd bestuurder van werkgeversorganisatie VKW Limburg. "Deze aankondiging bevestigt opnieuw onze grote bezorgdheid over de toekomst van de maakindustrie in Limburg en bewijst helaas dat onze eerdere waarschuwingen niet uit de lucht gegrepen zijn. Het is écht vijf na twaalf om gericht in te grijpen, onze maakbedrijven te ondersteunen en de concurrentiepositie van internationaal actieve ondernemingen te versterken."
De impact is aanzienlijk: "Dit is in de eerste plaats een drama voor Celanese en de getroffen medewerkers en  kort na de sluiting van Sappi  een nieuwe opdoffer voor het Maasland en de Limburgse economie."
Celanese is actief in een moeilijke sector die erg te lijden heeft onder een wijzigende internationale sigarettenmarkt met sterke concurrentie vanuit China ook. Toch zijn het vooral opnieuw onze hoge loonkosten en de Europese energiekosten, die 3 tot 4 maal hoger liggen dan elders in de wereld, die mee aan de grondslag liggen van deze beslissing. In deze constellatie wordt het bijzonder moeilijk om dit soort activiteiten hier te verankeren. Dit type bedrijf komt dan ook zelden terug eens het vertrekt.
"Als we in dit land rondom de voor iedereen bekende hete brij blijven dansen, zullen de ontgoochelingen zich alleen maar opstapelen. We ontvangen vanuit onze leden steeds meer alarmsignalen en horen bij andere, veelal multinationale bedrijven, geluiden die verre van gunstig zijn. De vakbonden reageren verbaasd, maar we roepen hen op nog eens na te denken over de onrealistische eisen die ze blijven stellen" besluit Lemmens.